Login

2020 Northeast 2B
Boys District Basketball Tournament
West Valley-Spokane High School
Saturday, February 8 - Saturday, February 22

Print
 
View:
 
Feb 8 & 22
Feb. 8: Play-In Games
Feb. 22: Consolation
February 20
Fieldhouse
February 18
Fieldhouse
February 15
Main Gym
February 10
Fieldhouse
February 13
Main Gym
February 18
Main Gym
February 22
Main Gym
 
 
Asotin Advances
7 Bye 0
#A
Feb. 8, Time TBD
6 Asotin 1
Winner to #2 /
           
5 Wilbur-Creston 46
#1
Feb. 10, 8:00pm
4 Reardan 36
         
                    
                    
        
4 Reardan 50
#9
Feb. 15, 3:30pm
2 Kettle Falls 57
Loser Out
    
5 Wilbur-Creston 45
#5
Feb. 13, 5:00pm
1 St. George's 75
Loser to #12
      
                  
                  
Play-In
7 Upper Columbia Acad. 54
#B
Feb. 8, 7:30pm
6 Northwest Christian (Colbert) 61
Winner to #4 / Loser Out
     
2 Kettle Falls 66
#13
Feb. 18, 6:30pm
4 Davenport 45
Loser Out
    
6 Asotin 37
#2
Feb. 10, 6:30pm
3 Chewelah 61
    
1 St. George's 61
#15
Feb. 18, 8:00pm
2 Lind-Ritzville-Sprague 42
Loser to #17
   
                
                
  
2 Kettle Falls 52
#17
Feb. 20, 5:30pm
2 Lind-Ritzville-Sprague 49
Loser Out
    
6 Asotin 44
#10
Feb. 15, 6:30pm
4 Davenport 54
Loser Out
    
3 Chewelah 43
#6
Feb. 13, 8:00pm
2 Lind-Ritzville-Sprague 49
Loser to #11
     
               
               
2 Kettle Falls 55
#19
Feb. 22, 12:30pm
3 Colfax 69
Main Gym
Winner 3rd / Loser 4th
         
5 Tekoa-Rosalia 38
#3
Feb. 10, 5:00pm
4 Davenport 64
       
1 St. George's 70
#20
Feb. 22, 3:45pm
1 Liberty (Spangle) 80
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
                
                
  
3 Colfax 55
#18
Feb. 20, 7:00pm
5 Tekoa-Rosalia 46
Loser Out
     
5 Tekoa-Rosalia 59
#11
Feb. 15, 5:00pm
3 Chewelah 52
Loser Out
    
4 Davenport 61
#7
Feb. 13, 6:30pm
1 Liberty (Spangle) 63
Loser to #10
     
                
                
     
5 Tekoa-Rosalia 77
#14
Feb. 18, 3:30pm
6 Northwest Christian (Colbert) 61
Loser Out
    
6 Northwest Christian (Colbert) 45
#4
Feb. 10, 3:30pm
3 Colfax 56
    
1 Liberty (Spangle) 74
#16 OT
3 Colfax 62
Loser to #18
   
                
                
Bottom team listed is home team.

Times could be changed so boys and girls teams from one school will not play at the same time.
       
6 Northwest Christian (Colbert) 54
#12
Feb. 15, 2:00pm
5 Wilbur-Creston 51
Loser Out
    
3 Colfax 72
#8
Feb. 13, 3:30pm
2 Kettle Falls 57
Loser to #9
     
                
                
                   
                   
                   
                      
                      
                      
Team Awards
(Top 4 to Regionals)
Champion
Liberty (Spangle)
Second Place
St. George's
Third Place
Colfax
Fourth Place
Kettle Falls
  Revised: 2/22/20 5:37 PM by Ryan Peplinski
Scored Game #19

Director: Ryan Peplinski, ryan.peplinski@sgs.org
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact