Login

2020 Northeast 2B
Girls District Basketball Tournament
West Valley-Spokane High School
Saturday, February 8 - Saturday, February 22

Print
 
View:
 
Feb 8 & 22
Feb. 8: Play-In Games
Feb. 22: Consolation
February 20
Main Gym
February 18
Fieldhouse
February 15
Fieldhouse
February 10
Main Gym
February 13
Fieldhouse
February 18
Main Gym
February 22
Main Gym
 
 
Play-In
7 Tekoa-Rosalia 33
#A
Feb. 8, 6:00pm
6 Upper Columbia Acad. 44
Winner to #2 / Loser Out
           
5 Chewelah 27
#1
Feb. 10, 8:00pm
4 Colfax 46
         
                    
                    
        
5 Chewelah 23
#9
Feb. 15, 2:00pm
3 Reardan 53
Loser Out
    
4 Colfax 52
#5
Feb. 13, 8:00pm
1 St. George's 48
Loser to #12
      
                  
                  
W-C Advances
7 Bye 0
#B
Feb. 8, Time TBD
6 Wilbur-Creston 1
Winner to #4 / Loser Out
     
3 Reardan 42
#13
Feb. 18, 8:00pm
4 Northwest Christian (Colbert) 51
Loser Out
    
6 Upper Columbia Acad. 28
#2
Feb. 10, 6:30pm
3 Kettle Falls 60
    
4 Colfax 45
#15
Feb. 18, 3:30pm
2 Lind-Ritzville-Sprague 36
Loser to #17
   
                
                
  
4 Northwest Christian (Colbert) 39
#17
Feb. 20, 7:00pm
2 Lind-Ritzville-Sprague 30
Loser Out
    
6 Upper Columbia Acad. 12
#10
Feb. 15, 6:30pm
4 Northwest Christian (Colbert) 61
Loser Out
    
3 Kettle Falls 42
#6
Feb. 13, 6:30pm
2 Lind-Ritzville-Sprague 46
Loser to #11
     
               
               
4 Northwest Christian (Colbert) 41
#19
Feb. 22, 11:00am
1 St. George's 44
Main Gym
Winner 3rd / Loser 4th
         
5 Asotin 25
#3
Feb. 10, 5:00pm
4 Northwest Christian (Colbert) 54
       
4 Colfax 20
#20
Feb. 22, 2:00pm
1 Liberty 44
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
                
                
  
2 Davenport 41
#18
Feb. 20, 5:30pm
1 St. George's 44
Loser Out
     
5 Asotin 21
#11
Feb. 15, 5:00pm
3 Kettle Falls 57
Loser Out
    
4 Northwest Christian (Colbert) 46
#7
Feb. 13, 5:00pm
1 Liberty 69
Loser to #10
     
                
                
     
3 Kettle Falls 34
#14
Feb. 18, 5:00pm
1 St. George's 49
Loser Out
    
6 Wilbur-Creston 29
#4
Feb. 10, 3:30pm
3 Reardan 71
    
1 Liberty 58
#16
Feb. 18, 2:00pm
2 Davenport 37
Loser to #18
   
                
                
Bottom team listed is home team.

Times could be changed so boys and girls teams from one school will not play at the same time.
       
6 Wilbur-Creston 24
#12
Feb. 15, 3:30pm
1 St. George's 70
Loser Out
    
3 Reardan 29
#8
Feb. 13, 3:30pm
2 Davenport 39
Loser to #9
     
                
                
                   
                   
                   
                      
                      
                      
Team Awards
(Top 4 to Regionals)
Champion
Liberty
Second Place
Colfax
Third Place
St. George's
Fourth Place
Northwest Christian (Colbert)
  Revised: 2/22/20 5:40 PM by Ryan Peplinski
Scored Game #20

Director: Ryan Peplinski, ryan.peplinski@sgs.org
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact